Formowanie plastiku i tworzyw sztucznych

Zadzwoń lub napisz i poznaj naszą ofertę

 

  +48 602 517 542 

  biuro@ritter-polska.pl

 

Formowanie plastiku , czy ogólniej formowanie tworzyw sztucznych jest stosunkowo szybkim i krótkim procesem. Polega nad podgrzaniu materiału do temperatury, która spowoduje jego elastyczność i łatwość formowania. Każdy materiał (tworzywa sztuczne) charakteryzuję się różną temperaturą gięcia. 

Formowanie tworzyw sztucznych mieści się w odpowiednim zakresie temperaturowym czyli tak zwanym oknie przetwórczym .

Tworzywo ? materiał ( Płyta ) zostaje podgrzana i ulega uplastycznieniu za pomocą formy która znajduje się poniżej w termoformierce i w chwili kiedy płyta z tworzywa sztucznego uzyska odpowiednią temperaturę  - wtedy forma unosi się i rozciąga płytę nadając jej kształt zgodny z formą. Następnie za pomocą pompy Vacum zostaje odessane powietrze co daje efekt wypełnienia formy zadanym tworzywem, innymi słowy bardzo mocno przylega do formy co nadaje pożądany kształt.

Formowanie Plastiku wiąże się również z ciśnieniem jakie zostaje wytworzone podczas gdy forma nadaje kształt tworzywom.

Co do materiałów służących pod formy rozróżniamy :

  • Mdf ( Partie próbne , prototypy , Trwałość od 5-7 szt
  • ProLab 65/100 ( średnie nakłady 50-100 szt )
  • Żywice ( odlewy 100 szt i więcej )
  • Aluminium ( Duże nakłady 1000 szt i wiecej )

Formowanie tworzyw sztucznych zostaje zakończone,  kiedy forma wypełni plastyczny materiał ? kształt formy zostanie odwzorowany .

Nadawanie kształtu produktom z tworzyw sztucznych jest możliwe również poprzez gięcie plastiku / gięcie tworzyw sztucznych . Wykorzystuję się do tego wyspecjalizowane maszyny tzw. giętarki, dzięki którym można nadawać proste i długie kształty .

Gięcie plastiku odbywa się za pomocą giętarek indukcyjnych . Polega na liniowym nagrzewaniu powierzchni za pomocą indukcji co daje możliwość uplastycznienia tylko częściowej powierzchni, wzdłuż której potem odbywa się gięcie. Zabieg ten jest również zaliczany do procesu termoformowania tworzyw sztucznych.

Formowanie tworzyw sztucznych, gięcie tworzyw sztucznych czy formowanie plastiku jest stosowane w bardzo szerokim zakresie i praktycznie w każdej branży : produkcyjnej, budowlanej, reklamowej , medycznej,  a nawet w usługach. Pozwala na dobrowolne ukształtowanie wszelkich pokryw , pudełek plastikowych, pojemników plastikowych i daje praktycznie nieograniczone możliwości produkcji wyrobów z plastiku o nietypowych kształtach.