Pytania i odpowiedzi

W jakich dziedzinach gospodarki znajduje zastosowanie technologia termoformowania ?

Termoformowanie wykorzystywane jest w wielu branżach, m.in w przemyśle elektrycznym (obudowy wentylatorów, osłony zabezpieczające), branży reklamowej (kasetony i banery reklamowe) oraz w mechanice i przemyśle samochodowym (spojlery, progi, osłony ramy motocykli i silników).

Jakie materiały są wykorzystywane pod formy?

Do obróbki plastiku, tworzyw sztucznych wykorzystujemy w zależności od trwałości i ilości nakładu: MDF, ProLab 65/100, Żywice, Aluminium.

Jak wygląda proces obróbki plastiku?

Proces obróbki plastiku rozpoczyna się od obróbki termicznej za pomocą maszyn przetwórczych, następnie materiałowi nadawany jest kształt poprzez chłodzenie elementu wodą, parą wodną lub powietrzem. Etap końcowy to nadanie ostatecznego kształtu, zwykle przy użyciu obrabiarki CNC lub giętarki.

Jakie są główne metody obróbki plastiku?

Odpowiedź: Główne metody obróbki plastiku to wtryskiwanie, wytłaczanie, formowanie termiczne oraz obróbka mechaniczna. Wtryskiwanie polega na wstrzykiwaniu roztopionego plastiku do formy, wytłaczanie to proces wypychania plastiku przez dyszę w celu uzyskania długich profili, formowanie termiczne obejmuje zastosowanie ciepła do gięcia i formowania plastiku, natomiast obróbka mechaniczna to m.in. frezowanie, wiercenie i toczenie w celu uzyskania pożądanej formy i kształtu plastikowych części.

Co to jest termoformowanie i jakie są jego zastosowania?

Odpowiedź: Termoformowanie to proces obróbki plastiku, w którym arkusz plastiku jest podgrzewany, a następnie formowany w określoną trwałą formę przy użyciu próżni lub ciśnienia, w celu uzyskania trójwymiarowych kształtów. Ma szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, elementów motoryzacyjnych, gadżetów, i wielu innych produktów z tworzyw sztucznych.

Jakie są najpopularniejsze tworzywa sztuczne i jakie są ich główne zastosowania?

Odpowiedź: Najpopularniejsze tworzywa sztuczne to polietylen, polipropylen, poliwinylchlor (PVC), polistyren, poliuretan, i poliamidy (np. nylon). Polietylen i polipropylen są często używane w opakowaniach, PVC w budownictwie i przemyśle chemicznym, polistyren w produktach opakowaniowych i naczyniach jednorazowego użytku, poliuretan w produkcji pianek i elastycznych elementów, a poliamidy w przemyśle samochodowym, odzieżowym i wielu innych dziedzinach."